ЧИН ЄЛЕОПОМАЗАННЯ

ЧИН ЄЛЕОПОМАЗАННЯ

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Лик: Амінь.

Єрей: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Лик: Царю небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.

Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас.(3)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші, імени Твого ради.

Господи, помилуй. (3)

Слава, і нині:

Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.

Єрей: Бо Твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Лик: Амінь.

Господи, помилуй. (12)

Прийдіте, поклонімся цареві, нашому Богу.

Прийдіте, поклонімся Христові, цареві, нашому Богу.

Прийдіте, поклонімся і припадім до самого Господа Ісуса Христа, царя і Бога нашого.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, по великій милості Твоїй, і по множеству щедрот Твоїх очисти беззаконня моє. Найпаче обмий мене з беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій є завжди передо мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і перед Тобою зло вчинив, то і правий Ти в словах твоїх і переможеш, коли будеш судити. Це бо в беззаконнях я зачатий і в гріхах родила мене мати моя. Це бо істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости своєї явив Ти мені. Окропи мене іссопом, і очищуся, обмий мене, і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість, зрадіють кості сокрушені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і всі беззаконня мої очисти. Серце чисте утвори в мені, Боже, і духа правого обнови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене. Верни мені радість спасення Твого і духом владичним утверди мене. Вкажу беззаконним дороги Твої, і нечестиві до Тебе навернуться.

Ізбав мене від вини крови, Боже, Боже спасення мого, і язик мій радісно прославить справедливість Твою. Господи, губи мої відкрий, і уста мої сповістять хвалу Твою. Бо, якби Ти жертви захотів, дав би я, та всепалення не миле Тобі. Жертва Богові – дух сокрушений, серцем сокрушеним і смиренним Бог не погордить. Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон і нехай здвигнуться стіни єрусалимські. Тоді уподобаєш собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді положать на вівтар твій тельців.

Далі слідують ці тропарі:

(г. 4) Помазанням оцим єлею Твого і святим торканням священиків Твоїх, Чоловіколюбче, раба Твого освяти з висоти і від недуги звільни, від скверни гріховної очисти і хвороби тілесні віджени, печалі вгамуй та від усякої скверни і струпів ізціли як щедрий і милосердний.

Слава:

Милостивим оком споглянь на молитву мою, бо прийшов я до храму цього, щоб помазати святим Твоїм єлеєм хворого раба Твого.

І нині:

Споглянь, неосяжний, з неба як милосердний і знаменуй правицею Твоєю чуття хворого раба Твого єлеєм божественним, прости гріхи його і даруй зцілення душі і тілу, щоб любов’ю славив Тебе.

Єрей: Будьмо уважні. Мир всім. Премудрість. Будьмо уважні.

Прокімен, глас 1

Будь, Господи, милість Твоя на нас, бо уповали ми на Тебе.

Стих: Радуйтеся, праведні, у Господі, правим належить похвала.

Соборного послання Якового читання.

Єрей: Будьмо уважні.

Апостол зач. 57 (5, 10-16).

Браття, прийміть за взір злостраждання і довготерпіння пророків, що говорили іменем Господнім. Ось блаженними величаємо терплячих. Про страждання Йова ви чули і кончину Господню ви бачили, бо Господь милостивий і щедрий. А перш за все, браття мої, не кляніться ні небом, ні землею, ні іншою якою клятвою. Нехай вам буде: так — так, ні — ні, щоб не попали в лицемірство. Злостраждає хто у вас, нехай молитву діє, радісно кому на душі, нехай співає. Як хто нездужає, нехай прикличе пресвітерів церковних і нехай молитву діють над ним, помазавши його єлеєм в ім’я Господнє. І молитва віри спасе недужого, воздвигне його Господь. І якщо гріхи він вчинив, відпустяться йому. Визнавайте, отже, один одному прогрішення ваші, і моліться один за одного, щоб видужали, бо багато може співдіюча молитва праведного.

Алилуя, глас 8

Стих: Про милість і суд співатиму Тобі, Господи (Пс. 100).

Євангеліє від Марка, зач. 23 (6, 7 – 13)

В той час покликав Ісус дванадцятьох і заходився їх посилати по двох, даючи їм владу над нечистими духами. І наказав їм, щоб нічого не брали на дорогу, крім палиці самої, – ні хліба, ні торбини, ані грошей у гаманець; щоб обувались у сандалі й не вдягались у дві одежі. І говорив їм: «До якого б дому ви тільки зайшли, там перебувайте, аж поки не вийдете звідти. А коли в якомусь місці вас не приймуть і не слухатимуть вас, то, виходивши звідтіль, обтрусіть порох із ваших підошов – на свідоцтво їм». Вони, вийшовши, проповідували покаяння, і виганяли численних бісів, а й намащували олією чимало хворих та оздоровлювали.

Лик: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі

Єрей: Господу помолімся.

Лик: Господи, помилуй.

Молитва:

Єрей: Господи, Ти милістю і щедротами Твоїми зціляєш рани душ і тілес наших; сам, Владико, освяти єлей цей, щоб він був для тих, кого помазують ним, на зцілення і на припинення усякого страждання, скверни плоті і духа, і всякого зла, щоб і в цьому прославилося Твоє пресвяте ім’я, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Лик: Амінь.

По молитві єрей бере помазок і, вмочивши його (або палець) у святий єлей, помазує недужого хрестовидно на чолі, на ніздрях, на щоках, на устах, на грудях, на руках з обох боків (або на очах, на вухах, на ніздрях, на устах, на грудях, на руках і на ногах), мовлячи оцю молитву:

Отче святий, лікарю душ і тілес, Ти послав єдинородного Твого Сина, Господа нашого Ісуса Христа, що зціляє всяку недугу і рятує від смерти, — зціли помазанням цим раба Твогоім’ярек, від тілесної і душевної немочі, якою він одержимий, і оживи його благодаттю Христа Твого, молитвами пресвятої Владичиці нашої Богородиці і приснодіви Марії, і всіх святих Твоїх.

Бо Ти єси джерело уздоровлень, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, з єдинородним Твоїм Сином і єдиносущним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Закінчивши помазання з молитвою і накривши голову, а також обтерши помазані частини тіла серветкою чи м’якушкою хліба, єрей обтирає теж і свої пальці, омиває водою й обтирає рушником.

Далі слідує:

Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас.(3)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, нинi i повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші, імени Твого ради.

Господи, помилуй. (3)

Слава: І нині:

Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.

Єрей: Бо Твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

І оці тропарі:

Тропар, глас 6: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, ніякого одвіту не знаючи, оцю Тобі молитву як Владиці ми, грішні, приносимо: Помилуй нас.

Слава: Кондак, глас 6: Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми уповали. Не прогнівайся дуже на нас, ні не пом’яни беззаконь наших, але зглянься й нині як милосердний і ізбав нас від ворогів наших, бо Ти єси Бог наш, а ми – люди твої, всі – діла рук твоїх, і ім’я Твоє призиваємо.

І нині: Богородичний, глас 6: Велике множество провин моїх, Богородице: до тебе прибігаю, Чистая, спасення благаючи. Зглянься на немічну душу мою і моли Сина твого й Бога нашого, щоб відпустив мені злі вчинки мої, єдина благословенная.

По цьому єктенія:

Помилуй нас, Боже, по великій милості Твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Лик: Господи, помилуй(3)

Ще молимось про милість, життя, мир, здоров’я, спасення, посіщення і відпущення гріхів раба Божого ім’ярек, промовмо всі.

Лик: Господи, помилуй(3)

Щоб Господь Бог наш послав йому благодать ізбавлення і звільнення від недуги, і щоб воздвигнув його з постелі болізни, промовмо всі: Господи, вислухай і помилуй.

Лик: Господи, помилуй(3)

Єрей виголошує:

Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Єрей виголошує:

Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.

Лик: Слава Отцю, i Сину, i Святому Духовi, нинi i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь. Господи, помилуй. (3) Благослови.

І відпуст:

Христос, істинний Бог наш, що зцілює всяку недугу і благодаттю своєю людські гріхи прощає, молитвами пречистої своєї Матері і всіх святих, помилує і спасе нас як благий і чоловіколюбець.

Лик: Амінь.

Якщо хворий вже перебуває при смерті і нема достатньо часу, щоб звершити всі приписані обряди, тоді єрей їх пропускає, а проказує лише молитву на освячення єлею:Господи, Ти милістю і щедротами… і помазує хворого, мовлячи молитву: Отче святий, лікарю душ і тілес, а при потребі одразу: Отче святий … зціли помазанням цим раба Твого…