Молитви перед хрещенням:
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Люди : Амінь.
Молитва над оглашенним:
Священик:Господу помолімся.
Люди : Господи, помилуй.
Священик: В ім’я Твоє, Господи, Боже істини, і єдинородного Сина твого, і Святого твого Духа, кладу руку мою на раба твого (рабу твою) [ім’я], що сподобився (сподобилася) прибігнути до святого імени твого і під покровом крил твоїх схоронитися.
Віддали від нього (неї) оту давню оману і сповни його (її) вірою в Тебе, і надією, і любов’ю, щоб зрозумів (зрозуміла), що Ти єси єдиний Бог істинний, і єдинородний твій Син, Господь наш Ісус Христос, і Святий Дух. Дай йому (їй) у всіх заповідях твоїх ходити і вгодне Тобі зберегти, бо, якщо вчинить це чоловік, живий буде в них.
Напиши його (її) в книзі життя твого, з’єднай його (її) зі стадом насліддя твого, щоб прославилось імення Твоє святе в ньому (ній), і возлюбленого твого Сина, Господа Ж нашого Ісуса Христа, і животворящого твого Духа. Нехай очі твої завжди глядять на нього (неї) милостиво, а вуха твої, щоб почули голос моління його (її). Возвесели його (її) у ділах рук його (її), щоб ісповівся (ісповілася) Тобі, поклоняючись і славлячи величне і всевишнє ім’я Твоє, і возхвалив (возхвалила) Тебе завжди по всі дні життя свого.
Бо Тебе оспівують усі сили небесні, і твоя є слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків,
Л.: Амінь.
Молитва заборони:
Священик:Господу помолімся
Л.: Господи, помилуй.
Господи Саваоте, Боже Ізраїля, Ти зціляєш усяку недугу і всяку неміч. Зглянься на раба твого (рабу твою) [ім’я], знайди, і випробуй, і віджени від нього (неї) усі диявольські діяння.
Заборони нечистим духам і віджени їх, і очисти діло твоїх рук, і, вживши бистрого твого діяння, скоро сокруши сатану під ногами його (її), і дай йому (їй) перемогу над ним і над його нечистими духами.
Щоб він (вона), одержавши милість від Тебе, сподобився (сподобилася) безсмертних і небесних твоїх таїн і славу Тобі возсилав (возсилала), Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.
Молитва:
Священик:Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Сущий, Владико Господи, Ти сотворив чоловіка на образ твій і на подобу, і дав йому власть на життя вічне, а потім, коли Він через гріх відпав, Ти не погордив ним, але через вочоловічення Христа твого спасення світу встановив.
Ти й це Твоє створіння визволи від ворожої неволі і прийми в Твоє пренебесне царство. Відкрий його (її) духовні очі, щоб осяяло його (її) світло євангелія твого, спряжи з життям його (її) ангела світлого, щоб охороняв його (її) перед усякими ворожими підступами, перед зустріччю з лукавим, перед південним бісом і перед лукавими примарами.
І дише священик на уста його (її), на чоло і на груди, мовлячи:
Вижени з нього (неї) всякого лукавого й нечистого духа, що скрився і гніздиться в серці його (її) (3р.)
Духа обмани, духа лукавства, духа ідолослужіння і всякого користолюбства, духа неправди й усякої нечистоти; що діється з диявольської науки.
Учини його (її) словесним овчам святого стада Христа твого, чесним членом Церкви Твоєї, сином і спадкоємцем (дочкою і спадкоємницею) царства твого, щоб, поживши згідно з твоїми заповідями, і зберігши печать непорушну, і захоронивши ризу неоскверненну, одержав (одержала) блаженство святих у царстві твоїм.
Благодаттю, і щедротами, і чоловіколюбієм єдинородного Сина твого, що з Ним благословен єси, з пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.
Відречення сатани:
Хрещеник (хрещениця) обертається до дверей храму.
Священик: Чи відрікаєшся сатани, і всіх діл його, і всіх ангелів його, і всього служіння його, і всієї гордині його?
Хрещеник (хрещениця), або хресні батьки: Відрікаюся.
Чи відрікаєшся сатани, і всіх діл його, і всіх ангелів його, і всього служіння його, і всієї гордині його?
Хрещ.: Відрікаюся.
Чи відрікаєшся сатани, і всіх діл його, і всіх ангелів його, і всього служіння його, і всієї гордині його?
Хрещ.: Відрікаюся.
Чи Ти відрікся (відреклася) сатани?
Хрещ.: Відрікся (відреклася).
З’єднання з Христом:
Хрещеник (ця) обертається лицем до престолу.
Священик: Чи з’єднуєшся з Христом?
Хрещеник (хрещениця): З’єднуюся.
Священик: Чи з’єднуєшся з Христом?
Хрещеник (хрещениця): З’єднуюся.
Священик: Чи з’єднуєшся з Христом?
Хрещеник (хрещениця): З’єднуюся.
Священик: Чи з’єднався (лася) Ти з Христом?
Хрещ.: З’єднався (лася)
Священик: Чи віруєш йому?
Хрещ.: Вірую Йому як цареві і Богу.
Символ віри:
Вірую в єдиного Бога Отця, вседержителя, творця неба і землі, і всього видимого і невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця родженого перед усіма віками – світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через нього все сталося. Він задля нас, людей, і нашого ради спасення зійшов із небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і стався чоло віком. І був розп’ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зо славою судити живих і мертвих, а його царству не буде кінця. І в Духа Святого, Господа животворящого, що від Отця і Сина ізходить, що з Отцем і Сином рівнопокланяємий і рівнославимий, що говорив через пророків. В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву. Ісповідую одне хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресення мертвих і життя будучого віку. Амінь.
Молитва:
Священик:Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Владико Господи, Боже наш, поклич раба твого (рабу Твою) [ім’я] до святого твого просвіщення і сподоби його (її) цієї великої благодаті святого твого хрещення. Здійми його (її) ветхість і обнови його (її) на життя вічне.
Сповни його (її) сили Святого Духа твого на з’єднання з Христом твоїм, щоб він не був (вона не була) більше дитиною тіла, але дитиною твого царства.
Благоволінням і благодаттю єдинородного Сина твого, що з ним Ти благословен єси, з пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.
Помазання єлеєм:
Священик єлеєм творить образ хреста на чолі хрещеника:
Помазується раб божий (раба божа) [ім’я] єлеєм радости в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, щоб був відкритий ум його (її) на розуміння і прийняття таїнств віри Христової і пізнання істини його, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Знаменує груди:
На зцілення душі і тіла, і щоб він любив (вона любила) Господа Бога всім серцем своїм, усією душею своєю і всіма мислями своїми, і ближнього свого, як самого (саму) себе.
Помазуючи на плечах:
Щоб він (вона) щиросердечно взяв (взяла) благе ярмо Христове на себе і з насолодою ніс (несла) тягар його, і щоб він ухилявся (вона ухилилася) всіх похотів тілесних.
На вухах:
На слухання віри і на прийняття голосу божественної євангелії – нехай буде відкритий слух його (її).
Помазуючи на руках:
Щоб підносив (підносила) руки свої до святині і чинив (чинила) правду на всякий час і благословив (благословила) Господа.
На ногах:
Щоб він ходив (вона ходила) слідами заповідей Христових.
Хрещення:
Священик хрестить хрещеника (хрещеницю), занурюючи і підносячи його (її), або, де є звичай, обливає тільки голову його (її) тричі, мовлячи:
Хрещається раб божий (раба божа) [ім’я] в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Облачення:
Священик облачає хрещеника (хрещеницю) в білу одежу та каже:
Облачається раб божий (раба божа) [ім’я] в ризу правди: в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Тропар, глас 8: Ризу подай мені світлу,* Ти, що зодягаєшся світлом, наче ризою,* многомилостивий Христе Боже наш.
Свічка:
Священик подає хрещеникові (хрещениці), або хресним батькам, запалену свічку.
Прийми оцю горіючу свічку і старайся в усьому житті Твоєму просвічуватися світлом віри і добрих діл, щоб, коли прийде Господь, Ти міг (могла) світло вийти назустріч йому зі всіма святими і ввійти беззаборонне у чертог небесної слави його і царювати з ним у безконечні віки. Амінь.
Молитва святого миропомазання:
Свящ.: Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Свящ.: Благословен єси, Господи Боже, вседержителю, джерело добра, сонце правди, що засвітив сущим у темряві світло спасення явленням єдинородного твого Сина і Бога нашого і дарував нам, недостойним, блаженне очищення у святій воді і божественне освячення у животворчому помазанні. Ти й нині благоізволив знову родити раба твого новопросвіщенного (рабу твою новопросвіщенну), [ім’я], водою і духом, і дарував йому (їй) відпущення гріхів, вольних і невольних.
Сам, Владико, всіх царю добросердний, даруй йому (їй) і печать дару святого, і всесильного, і поклоняємого Твого Духа, і причастя святого тіла і чесної крови Христа Твого. Охорони його (її) у твоїм освяченні, утверди в православній вірі, визволи його (її) від лукавого і від усіх починань його. Душу його (її) збережи спасенним твоїм страхом у чистоті і правді, щоб він (вона), у всякому ділі і слові вгодивши Тобі, став сином і наслідником (стала дочкою і наслідницею) небесного твого царства.
Бо Ти єси Бог наш, Бог, що милує і спасає, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.
Миропомазання:
Священик помазує охрещеного святим миром, роблячи образ хреста на чолі, очах, ніздрях, устах, вухах, грудях, руках і ногах, кажучи:
Печать дару Святого Духа. Амінь.
.Люди : Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя. (3)
Прокімен.
Священик:Будьмо уважні.
Мир всім.
Премудрість. Будьмо уважні.
Прокімен, глас 3: Господь просвіщення моє і спаситель мій, кого убоюся?(Пс. 26,1).
Стих: Господь захисник життя мого, кого устрашуся? (Пс. 26,1).
Апостол.
Священик:Премудрість.
Читець: До Римлян послання святого апостола Павла читання.
Священик:Будьмо уважні.
Читець читає апостол до Римлян 6, 3-11:
Браття, всі ми, що в Христа Ісуса охрестилися, у смерть його хрестилися. Ми поховані з ним через хрещення на смерть, щоб, як Христос воскрес із мертвих славою Отця, і ми теж жили новим життям.
Бо, якщо ми з’єднані з ним подобою його смерти, то будемо і подобою воскресення. Знаємо ж, що старий наці чоловік став розп’ятий з ним, щоб було знищене це гріховне тіло, щоб нам гріхові більше не служити; бо, хто вмер, той від гріха звільнився.
Коли ж ми вмерли з Христом, віруємо, що й житимемо з ним, знаючи, що Христос, воскресиш з мертвих, вже більше не вмирає: смерть над ним більше не панує. Вмираючи бо, він умер для гріха раз назавжди, а, живучи, живе для Бога.
Так само й ви вважайте себе мертвими для гріха, а живими для Бога в Христі Ісусі.
Свящ.: Мир Тобі.
Премудрість, будьмо уважні.
Л.: Алилуя.
Євангеліє.
Священик:Премудрість, прості, вислухаймо святого євангелія.
Мир всім.
Л.: І духові Твоєму.
Свящ.: Від Матея святого євангелія читання.
Л.: Слава Тобі. Господи, слава Тобі.
Свящ.: Будьмо уважні.
Священик читає євангеліє Матея 28, 16-20:
У той час одинадцять учнів пішли в Галилею на гору, куди їм призначив Ісус, Побачивши його, вони вклонились йому; але деякі сумнівались.
Ісус приступив і промовив до них: Дана мені всяка влада на небі і на землі. Ідіть, отже, навчіть усі народи, хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх берегти все, що я вам заповідав. Ось я з вами по всі дні аж до кінця віку. Амінь.
Л.: Слава Тобі. Господи, слава Тобі.
Єктенія усильного благання:
Свящ.: Помилуй нас, Боже, по великій милості твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Люди, на кожне прошення:Господи, помилуй (3)
Ще молимось за святішого вселенського Архиєрея (ім’я), папу Римського, і за блаженнішого патріярха нашого (ім’я), і за преосвященнішого архиєпископа й митрополита нашого Кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого Кир (ім’я), за тих, що служать і послужили у святім храмі цім, і за отців наших духовних, і всю во Христі братію нашу.
Ще молимось за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо.
Ще молимось за новопросвіщенного раба божого (новопросвіщенну рабу божу) [ім’я], щоб він зберігся (вона збереглася) у вірі чистого ісповідання, і в усякім благочесті, і у сповнюванні заповідей Христових по всі дні життя його (її).
Свящ:. Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.
Відпуст:
Свящ.: Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.
Л.: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (3). Благослови.
Христос, істинний Бог наш, що в Йордані хреститися зволив від Івана, спасення нашого ради, молитвами пречистої своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас як благий і чоловіколюбець.
Л.: Амінь.
Многоліття:
Новопросвіщенному рабу божому (новопросвіщенній рабі божій) [ім’я] сотвори, Господи, у здоров’ї і спасенні – многії і благії літа.
Л.: Многая літа (3).
Молитви над матір’ю в сороковий день після народження дитини (вводини).
Священик:Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Господи Боже Вседержителю, Отче Господа нашого Ісуса Христа, що словом Твоїм сотворив усяку істоту словесну і безсловесну і все з небуття до буття привів, молимось Тобі і Тебе просимо: Ти волею Твоєю спас рабу Твою (ім’я), очисти від усякого гріха і від усякої скверни ту, що приходить до святої Твоєї Церкви, щоб вона неосудно сподобилася причаститися Святих Твоїх Таїн.
І дитя, від неї народжене, благослови (†), вирости, освяти, врозуми, зроби доброчесним (ною) та розумним (ною), бо Ти його (її) привів і показав йому (її) світ видимий, щоб духовно сподобився (сподобилася) в світлий час, який Ти йому (її) призначив, і щоб приєднався (лася) до святого Твого стада, через Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з пресвятим і благим і животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні.
Л.:Амінь.
Священик:Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Господи Боже наш, що прийшов на спасіння роду людського, прийди і до раби Твоєї (імя), і сподоби її через чесне Твоє пресвітерство увійти до храму слави Твоєї, вчини її гідною причастя чесного Тіла і Крові Твоєї, щоб прославляла з нами пресвяте імя Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні.
Л.:Амінь.
Тоді вводить жінку в церкву, промовляючи:
Ввійди в дім Божий, поклонися Синові преблагословенної Діви Марії, що дав плід лона твого.
(під час введення можна також мовити молитву Богородице Діво).
Кроплячи жінку освяченою водою, мовить:
Мир, благословення всемогутнього Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, нехай зійде на тебе і перебуває завжди. Амінь.
Потім бере дитину і несе до Царських врат на солею, промовляючи:
На руках праведного Симеона возлягти зволив, спасіння нашого ради, Христос істинний Бог наш, молитвами пречистої своєї Матері, преподобних і богоносних Отців наших і всіх Святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.
І якщо це хлопчик, то південними дверима вносить його до св. вівтаря. Далі північними дверима виносить його на солею перед Царськими вратами і, тримаючи на руках, промовляє: (Якщо ж це дівчинка, то несе тільки до Царських врат і промовляє:)
Воцерковлюється раб Божий (раба Божа) (імя), в імя Отця, і Сина, і Святого Духа, Амінь.
Священик промовляє:
Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що Ти приготував перед лицем усіх людей, світло на одкровення народам і славу людей Твоїх, Ізраїля.
Після цього священик передає дитину хрещеним батькам чи матері.